Portada > Actualitat > Notícies > Suport al sector agroforestal a través del projecte Banc de terres del Parc Rural de Montserrat

Suport al sector agroforestal a través del projecte Banc de terres del Parc Rural de Montserrat

31/05/2021

El proper dimecres, dia 2 de juny, un tècnic visitarà la nostra vila per informar sobre el funcionament del projecte i oferir assessorament als emprenedors agraris

Fa uns mesos que des del Parc Rural de Montserrat es treballa en el projecte Banc de terres, una iniciativa conjunta de la Diputació de Barcelona i l’Ajuntament que vol fomentar la recuperació de les terres agràries abandonades o en desús de la nostra vila. El projecte posa a disposició de les persones propietàries de terres un seguit de serveis per poder arrendar-les com un servei jurídic, un servei tècnic d'informació i acompanyament, una pàgina web amb informació de les terres disponibles o suport en la realització dels treballs de recuperació dels terrenys abandonats. Actualment, el projecte compta amb unes 100 hectàrees ofertades i més d’una vintena de sol·licituds de demanda de terres per a desenvolupar un projecte agrari. L’objectiu és augmentar l’inventari de terres agràries de manera continuada.  

El proper dimecres, dia 2 de juny, de 8 a 14 hores, un tècnic del Parc Rural de Montserrat romandrà a la sala del primer pis del Foment per atendre de manera personalitzada a totes les persones interessades en conèixer el projecte. Des del Banc de Terres se’ls hi ofereix un acompanyament que inclou, per exemple, suport jurídic en la redacció de contractes d’arrendament, un assessorament a l’emprenedoria agrària o informació sobre els ajuts existents per a la recuperació de camps abandonats.

Arxivat a: Promoció econòmica
Parc Rural de Montserrat
Cartell Banc de Terres del Parc Rural de Montserrat